Радев: В Украйна е време за дипломация. Кисинджър беше тотално критикуван, а сега всички се връщат към неговия план
Следвайте " Гласове " в Телеграм и Инстаграм
" Аз съм уверен, че могат да бъдат прекъснати бойните дейности при съществуване на ясна политическа воля и предоставяне на път на дипломацията, а освен на амбициозни политици и генерали. Основната полезност на дипломацията е, че тя би трябвало да предотвратява споровете. През последните години от ден на ден нарушаваме този правила и това е тъй като, съгласно мен, животът престана да бъде съществена човешка полезност ", заяви президентът Румен Радев на лекция в Университета за национално и международно стопанство (УНСС) в София, отдадена на вероятностите и провокациите пред младежите. Държавният глава дава отговор на въпроси на студенти, добавя Българска телеграфна агенция
Според него досега се задействаха единствено два инструмента - военният и икономическият, само че дипломацията оставаше на назад във времето. Дори Украйна още първите месеци след началото на войната одобри закон, с който не разрешава договарянията с отсрещната страна. Виждате в този момент какво стана - и самата Украйна към този момент желае дипломации и договаряния, сподели Радев.
Според президента във войната в Украйна се взеха безпределно доста неверни стратегически решения, а цената към този момент е съвсем милион убити и осакатени. Първата стратегическа неточност беше на съветската страна - те подцениха волята на украинския народ да се съпротивлява и да се бие за своята независимост, разяснява президентът.
Той уточни като стратегически неточности упованията, че под натиска на глобите съветската стопанска система ще рухне, както и изказванията, че Русия свърши ракетите и снарядите. Сега признанията и на генералния секретар на НАТО, са, че Русия създава три-четири пъти повече боеприпаси и военно съоръжение, сподели Румен Радев.
Време е за дипломация. Аз почитам един от най-големите дипломати на 20-ти век Кисинджър, който още в първите месеци излезе с явен проект - " да, тези територии ще останат, само че останалата част от Украйна ще има правото да бъде свободна, демократична страна, член на Европейския съюз и НАТО ". Кисинджър беше тотално подложен на критика, а в този момент всички се връщат към неговия проект, съобщи президентът.
Румен Радев разяснява и политическата рецесия в страната:
" Доверието в настоящия политически модел в действителност е на привършване ".
" Очаквам политическите партии, най-много българският парламент, да проявят разсъдък, мъдрост и да застанат на висотата, която хората чакат от тях. Очаквам, че българският парламентаризъм ще потвърди своята жизнеспособност с значими решения ", съобщи Румен Радев.
Президентът беше запитан и за измененията в Конституцията. " Сега сме в някаква парадоксална обстановка - създателите на тези промени се жалват от себе си поради измененията. Две са доста значимите неща в политиката - отговорност и доверие. Когато се направи по този начин, че да се размие отговорността, да няма отговорност - това стартира да разрушава устоите на демокрацията, институционалните устои на страната и оттова пътят към хаоса е доста къс ", сподели Радев.
Държавният глава уточни, че препоръки на Конституционния съд не може да дава, само че изясни, че има упования въпросът да бъде решен по-бързо поради огромното публично напрежение. " Не приказвам единствено за служебните държавни управления, а и за редица други въпроси, по които съм го сезирал, които имат директно отношение върху нашето бъдеще ", добави той. " Трябва да бъдем извънредно деликатни, когато предизвикваме промени в Конституцията. Ние направихме бързи промени с дребното болшинство ", сподели Радев.
Президентът означи, че през днешния ден е деветият опит да бъде определен ръководител на Народното събрание. " Някой мислил ли е в миналото, че ще стигнем дотук, само че очевидно в политиката всичко е допустимо ", уточни Румен Радев.
Студент попита президента за " притеснителната политическа конюнктура " в страната и не счита ли, че хората се надяват тъкмо президентът да предприеме ограничения и да я промени. " Този въпрос ми се задава, където и да отида. Правя всичко каквото мога в границите на моите пълномощия като президент. Този въпрос ме натъжава и тормози. Тази вяра и очакване в хората значи, че доверието в институциите, които в действителност би трябвало да правят тази работа, е изчерпано ", отговори Радев.
" Въпросът не е за избавление с едната персона, въпросът е всеки един, изключително младежите, да осъзнаят своята отговорност, че бъдещето е във вашите ръце ", сподели още президентът.
Инфо: Българска телеграфна агенция